W biurze

Sposób na suche powietrze w miejscu pracy

Wysuszone powietrze to częsty problem w biurach, szczególnie w tych, które zostały wyposażone w klimatyzację. A przecież zbyt suche powietrze szkodzi zdrowiu pracowników i może być powodem interwencji ze strony Państwowej Inspekcji Pracy.

W skrajnych sytuacjach zdarza się, że wilgotność w pomieszczeniach biurowych spada nawet poniżej 20 procent, podczas gdy optymalnie powinna wynosić 40-60%. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, „w pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych” (cytat z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy).

Z takiego zapisu wynika, że wilgotność powinna być utrzymywana na takim poziomie, który można uznać za korzystny lub przynajmniej neutralny dla zdrowia pracowników. W tym celu pracodawca ma prawo, a nawet obowiązek wykorzystywać urządzenia, które przywrócą – i to w dosłownym znaczeniu – odpowiednią atmosferę w miejscu pracy.

Zdrowie i efektywność pracowników

Niska wilgotność powietrza może być przyczyną wielu problemów ze zdrowiem. Najczęstsze objawy to suchość i zaczerwienienie oczu, wysuszenie śluzówki nosa, czy też problemy skórne. Poza tym niska wilgotność wzmaga pragnienie i powoduje silniejsze elektryzowanie się włosów i ubrań. Za pośredni skutek złego mikroklimatu można uznać problemy z koncentracją, a co za tym idzie, niższą efektywność pracowników.

Suche powietrze to najczęściej skutek stosowania klimatyzacji (a zimą – ogrzewania) przy jednocześnie słabej wentylacji. Wymuszona zmiana temperatury pomieszczenia skutkuje obniżeniem wilgotności powietrza na skutek eliminowania z powietrza cząsteczek pary wodnej.

Venta – skuteczne rozwiązanie

Jeśli pracownicy odczuwają negatywne skutki wysuszonego powietrza, powinni zgłosić ten problem pracodawcy. Ten natomiast zobowiązany jest podjąć takie działania, które pozwolą wyeliminować problem. Skutecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie nawilżacza powietrza.
Jeśli pomieszczenia w miejscu pracy są małe, wówczas do każdego z nich można wprowadzić nawilżacz niewielkich rozmiarów, taki jak Venta LW15 (w pokojach do 20 m2) lub LW25 (do 40 m2). W większych pomieszczeniach dobrze sprawdzi się model LW45, który optymalnie nawilży powietrze w pokoju o rozmiarze do 75 m2.

Jeśli natomiast problem dotyczy przestrzeni typu open-space, najlepiej wziąć pod uwagę urządzenia z najnowszej serii 6. Np. Model LW62 WiFi jest w stanie zapewnić optymalną wilgotność w pomieszczeniu o powierzchni nawet 250 m2. Wersja oznaczona literą T posiada 4-litrowy basen oraz wyjmowany, 8-litrowy zbiornik na wodę, który zapewni długi czas pracy bez konieczności uzupełniania wody. Istnieje także wariant bez oznaczenia T, który można na stałe podłączyć do sieci wodociągowej, dzięki czemu zbiornik będzie uzupełniany automatycznie, bez udziału człowieka. Dzięki nowoczesnej technologii urządzeniami można sterować nawet na odległość, za pomocą smartfona z zainstalowaną darmową aplikacją.

W pomieszczeniach mniejszych, do 150 m2, wystarczy zastosowanie modelu LW60T (lub LW60T WiFi), który tak samo optymalnie nawilży powietrze, a jest dostępny w niższej cenie.

Szczególną zaletę nawilżaczy z serii 6 stanowi nowoczesny system dysków 3D Disc Stack, który z jeszcze większą skutecznością niż w jakichkolwiek wcześniejszych urządzeniach wykorzystuje najbezpieczniejszy dla zdrowia mechanizm zimnego odparowywania wody. Urządzenia posiadają także Dysk Higieniczny, którego obecność wyeliminowała potrzebę dolewania środków czyszczących i zmiękczających wodę.

Czystsze powietrze bez wysiłku

Dodatkową korzyścią z wyboru dowolnego z wyżej wymienionych nawilżaczy marki Venta jest ich funkcja oczyszczania powietrza. Urządzenia te usuwają z powietrza kurz, zanieczyszczenia, wirusy i alergeny o rozmiarach 10 μm. Co ważne, jedynym i całkowicie naturalnym filtrem jest woda, dzięki czemu nie ma tu żądnych filtrów powietrza, które należałoby wymieniać. Zanieczyszczeni są „wciągane” do urządzenia, po czym osiadają na dnie zbiornika, a do powietrza oddawane jest czyste, „wyprane” powietrze.

Zaletą jest też niewątpliwie fakt, że nawilżacze-oczyszczacze powietrza marki Venta mają bardzo niewielkie zapotrzebowanie na prąd. W zależności od tego, na którym biegu urządzenie pracuje w danym momencie, zużycie prądu wynosi od 3 W (LW 15 na pierwszym biegu) do 38 W (LW62T WiFi na piątym biegu). Urządzenia są także ciche, dzięki czemu pracownicy będą mogli bez przeszkód skoncentrować się na wydajnej pracy.

Zdrowie i komfort

Wybór Venty pozwoli uzyskać wiele korzyści w miejscu pracy. Negatywne działanie systemów klimatyzacji i ogrzewania zostanie zneutralizowane poprzez dobroczynny wpływ powietrza nawilżonego do poziomu 40-60%.
Dodatkowo, pracownicy będą oddychali zdrowszym powietrzem – bez cząsteczek kurzu, bakterii i większości innych zanieczyszczeń, które mogą unosić się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi zbiorowiskami ludzi i ciągłym ruchem.

Poza tym, decydując się na Ventę w miejscu pracy, pracodawca pokazuje, że dba o komfort swoich pracowników i spełnia oczekiwania nawet najsurowszych inspektorów sprawdzających przestrzeganie zasad BHP. Venta pomaga więc pracodawcom dbać nie tylko o zdrowie i samopoczucie pracowników, ale także o dobry wizerunek odpowiedzialnego pracodawcy.


________________________________________________________________

Ta strona nie jest już aktualizowana.
Zapraszamy na nową stronę:

ventapolska.pl

Kliknij tu.

Zobacz urządzenia

Zobacz akcesoria

___________________________________________________________________