W poczekalni

Ładna poczekalnia ze zdrowym powietrzem

Jasna, czysta, przytulna – takiej właśnie poczekalni (a nie surowej czy sterylnej) oczekują pacjenci udający się z wizytą do lekarza. Niestety, wielu lekarzy nie poświęca zbyt wiele uwagi miejscu, w którym ich klienci spędzają tak wiele czasu. A przecież korzyści z ładnie urządzonej poczekalni odnoszą także lekarze. Pacjenci, którzy dobrze się czują oczekując na wizytę, są bardziej cierpliwi, otwarci i gotowi do współpracy.

Poza pomysłem na aranżację tego pomieszczenia, użytymi kolorami czy wyposażeniem, warto wziąć pod uwagę również poprawę jakości powietrza. W poczekalni pacjenci powinni mieć możliwość oddychania czystym i odpowiednio nawilżonym powietrzem. Nawilżacz i oczyszczacz powietrza Venta może doskonale wpasować się w koncepcję utrzymywania higieny i dbałości o dobrą atmosferę w Państwa gabinecie.

Mamy dla Państwa kilka wskazówek, które pomogą dobrze zaaranżować przestrzeń przeznaczoną na praktykę lekarską.

Poczekalnia ma wpływ na pacjentów

Kto lubi siedzieć w poczekalni? Wprawdzie często pojawiają się powody, by wybrać się do lekarza, ale oczekiwanie na wizytę większość pacjentów uważa za marnotrawstwo cennego czasu. Pacjent czuje się zmuszony do przebywania w obcym miejscu wśród nieznanych mu, a do tego chorych ludzi. Oczywiście, nikt nie może oczekiwać, że lekarze będą urządzali poczekalnie w taki sposób, aby każdy mógł poczuć się jak u siebie w domu. Zauważmy jednak, jak wielka przepaść dzieli niektóre recepcje i gabinety lekarskie, często urządzone reprezentacyjnie i zachęcająco, od innych, które przypominają raczej pomieszczenia gospodarcze z dostawionymi krzesłami.

Jeśli poczekalnia zostanie urządzona z wyczuciem, przyjemny wystrój pomoże pacjentom zredukować strach, agresję, bądź inne silne emocje, które wielu pacjentom towarzyszą przed wizytą. Światło, kolory i formy w pomieszczeniu wpływają na psychikę silniej niż nam się wydaje. Wygodne siedzenia, napoje, czasopisma i materiały informacyjne, jak również cicha muzyka w tle, to elementy, które tworzą uspokajającą atmosferę i istotnie skracają odczuwalny czas oczekiwania.

Równowaga między harmonią a profesjonalizmem

Również jakość powietrza w poczekalni przyczynia się do dobrego samopoczucia pacjenta. Szczególnie w sezonie, gdy częściej choruje się na grypę czy przeziębienia, suche powietrze sprawia, że wielu pacjentów ma podrażnione drogi oddechowe. Kto nie kaszle i nie pociąga nosem przychodząc do lekarza, wkrótce po pobycie w poczekalni czuje się gorzej (czasem może być nawet bardziej chory niż przed wizytą). To przecież właśnie w poczekalni spotykają się najróżniejsze zarazki chorobotwórcze. Ale jak stworzyć klimat, który będzie odpowiadał wszystkim pacjentom?

Nowoczesne gabinety lekarskie decydują się na otwarte przestrzenie, aby uniknąć oddzielania recepcji od poczekalni. Pomieszczenia, które zostały ze sobą połączone, mają pozytywny wpływ na atmosferę we wnętrzu budynku, nawet dosłownie, w odniesieniu do przepływu powietrza. Ponadto pacjenci, którzy przychodzą do lekarza, nie czują się w tak zaaranżowanym miejscu traktowani przedmiotowo, lecz podczas oczekiwania na wizytę, pozostają w kontakcie z pracownikami recepcji, czując ich obecność i troskę. Ewentualnie, jeśli recepcja musi być oddzielona od poczekalni, można zdecydować się na drzwi ze szkła kolorowego lub strukturalnego pomiędzy tymi pomieszczeniami.

Nieco bardziej skomplikowaną kwestią jest dekoracja roślinna. Kwiaty doniczkowe mogą stanowić ciekawy akcent kolorystyczny, nie powinny jednak zbyt intensywnie pachnieć ani stanowić zagrożenia dla alergików. Istnieją rośliny, które korzystnie wpływają na klimat pomieszczenia, regulując wilgotność powietrza i działając niczym filtry. Rośliny wymagają jednak miejsca, dostępu do naturalnego światła oraz odpowiedniej pielęgnacji.

Dużo mniej kłopotliwe będzie zastosowanie nawilżacza i oczyszczacza powietrza, który zapewni zdrowe powietrze w poczekalni. Urządzenie tego typu nie zajmuje dużo miejsca i nie jest skomplikowane w obsłudze, a przy tym zapewnia wiele korzyści. Nawilżacz i oczyszczacz powietrza Venta działa bez filtra (nie trzeba więc wymieniać żadnych akcesoriów), jest przyjazny dla środowiska i energooszczędny. Venta usuwa z powietrza kurz i pyłki, a przy tym automatycznie doprowadza odpowiednią ilość wilgoci do pomieszczenia. To pozwala na złagodzenie podrażnień dróg oddechowych i zmniejszenie ryzyka zarażenia się w poczekalni, co ma szczególne znaczenie w okresie wzmożonych zachorowań.

Nawilżacz i oczyszczacz powietrza Venta należy do tych elementów wyposażenia poczekalni lub gabinetu, które mogą sprawić, że wizyta u lekarza stanie się dla pacjenta o wiele przyjemniejszym przeżyciem niż wcześniej.

W przypadku aranżacji recepcji i poczekalni w formie jednego pomieszczenia warto zwrócić uwagę na kolorystykę ścian. Szczególnie gdy przestrzeń wygospodarowana na ten cel jest niewielka, powinna być ona utrzymana w jasnych i stonowanych kolorach. Dzięki temu poczekalnia będzie się wydawała przestronniejsza. Pomieszczenie poczekalni nie powinno jednak sprawiać wrażenia zbyt chłodnego i sterylnego. Przemyślane akcenty kolorystyczne, takie jak ściana w intensywnym kolorze i dodatki w aranżacji wnętrza utrzymane w kolorach z tej samej tonacji wystarczą, by rozluźnić atmosferę. Należy jednak unikać zbyt wielu różnobarwnych powierzchni, ponieważ mogą one powodować uczucie niepokoju. Subtelne, przyciągające wzrok elementy dekoracyjne będą natomiast przyjemną odmianą dla oka. Urządzając cały lokal przeznaczony na praktykę lekarską w tym samym stylu, nadadzą Państwo wszystkim pomieszczeniom harmonię i spójność.

Przedmioty wyposażenia w poczekalni muszą spełniać standardy związane z zachowaniem higieny, nigdzie jednak nie jest powiedziane, że nie można się zdecydować na wygodne meble do siedzenia, takie jak np. skórzana kanapa. Należy przy tym pamiętać, że każdy pacjent może mieć nieco inne oczekiwania, dlatego w poczekalni nie powinno zabraknąć również pojedynczych miejsc siedzących. Jeżeli warunki lokalowe na to pozwalają, dodatkowo można wygospodarować miejsce na odrębną strefę multimedialną. Jeśli do gabinetu przychodzić będą rodzice z dziećmi, warto pomyśleć także o kąciku zabaw dla najmłodszych.

Podsumowując: poczekalnia powinna zostać urządzona w taki sposób, aby zapewnić przyjemny klimat zarówno podczas wizyt lekarskich, jak również w czasie oczekiwania na nie.


________________________________________________________________

Ta strona nie jest już aktualizowana.
Zapraszamy na nową stronę:

ventapolska.pl

Kliknij tu.

Zobacz urządzenia

Zobacz akcesoria

___________________________________________________________________